5 i 6 czerwca to czas, który ponad stu uczniów I KLO spędziło na wyjeździe pielgrzymkowo-wycieczkowym, którym głównym celem była wspólna Msza św. w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, głównej świątyni sanktuarium, w której znajduje się cudowny obraz. Poza tym na terenie sanktuarium przed kapliczką Objawień, gdzie w roku 1877 roku Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej wysłuchaliśmy opowieści o tym wydarzeniu i jej następstwach. Zaczerpnęliśmy również wody z cudownego źródła, która ma moc uzdrawiającą. Ponieważ wieś Gietrzwałd znajduje się na Warmii, kilkanaście kilometrów od Olsztyna, przy okazji odwiedziliśmy również tą miejscowość, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy Stare Miasto, katedrę i Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Mieliśmy również wizytę w planetarium, które zapewne powstało, ze względu na to, iż wśród swoich mieszkańców Olsztyn miał kanonika Mikołaja Kopernika. Jedną z największych atrakcji miasta przy której się zatrzymaliśmy, jest ławeczka Mikoaja Kopernika. Zgodnie z miejscową tradycją, pocieraliśmy nos Kopernika, gdyż przynosi to szczęście. Przez Olsztyn przebiega Szlak Świętego Jakuba, który przebiega przez całą Europę, a jego cel znajduje się w Santiago de Compostela.
Uczestniczyliśmy również w cudownym koncercie organowym. Instrument zachwyca swoim barokowym wyglądem i brzemieniem, podczas którego przyciągają uwagę poruszajcie się w rytm muzyki pozłacane figurki. Sama Bazylika Mniejsza to „perełka baroku”.
Wycieczko-pielgrzymka była doskonałą okazją do integracji, by zbliżyć się do siebie w luźnej, naturalnej atmosferze i dobrze się bawić.

Klasa IA, 1B, I CD, II A, II B, II C, III B, III C wraz opiekunami: kier. Wycieczki p. prof. Aneta Olszak, wychowawcy: p. dyrektor Jolanta Łopuska, p. prof. Agnieszka Wierzbicka, p. prof. Anna Misiowska, p. prof. Agnieszka Strzeżysz, p. prof. Joanna Cymerman, p. prof. Magdalena Ostas.
Tekst. Magda Ostas, klasa 2e

Leave a Comment